Atatürk 3 Bin 397 Kitap Okumuş!

Bodrum – Yaka Mahallesi’ndeki Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde düzenlenen ‘Atatürk’ün Kitap Aşkı, Okudukları ve Yazdıkları‘ konulu söyleşide, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı boyunca üçbinden fazla kitap okuduğu açıklandı.

Sabiha Gökçen ve Mustafa Kemal Atatürk
Dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotu ve Atatürk’ün sekiz manevî evladından biri olan Sabiha Gökçen ve Mustafa Kemal Atatürk…

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ; ‘Atatürk’ün Kitap Aşkı, Okudukları ve Yazdıkları‘ konulu  söyleşinin konukları arasında yer aldı.  Başbuğ, konuşmasında Atatürk’ün not defterlerinden okuduğu kitaplar ve bu eserler hakkındaki notları Bodrumlu’larla paylaştı.

maxresdefault

“57 Yıllık Ömründe 3 Bin 397 Kitap Okumuş”

Ataturk_04

Atatürk’ün lise yıllarından itibaren notlar tuttuğunu ve bu notlarında da çok sık kitap okuduğunu yazdığını belirten eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ: “Atatürk için okuma, hayatının bir parçası“…

ataturk-4

“Fırsat Bulduğunda Okuyor…”

Savaş esnasında dahil, özellikle geceleri okuduğunu görüyoruz hep. Fırsat bulduğunda okuyor. Çanakkale Savaşları döneminde okuduğu kitaplardan biri ilginçtir, Çalıkuşu’nu okuyor. Atatürk’ü, Atatürk yapan tabi çok nitelikler var ama bu niteliklerden en önemli gelenlerden bir tanesi onun okuma aşkı. Daha önce yaptığım konuşmalarda bu rakamı söylemiştim. Aklı evveller olmayacağını söylemişti. Sonra yazdılar. Atatürk’ün özel kütüphanesi var, bir kısmı Anıtkabir’de, bir bölümü de Çankaya’da. Kayıtlara göre 3 bin 397 kitap okumuş. Bazı kaynaklar kütüphanesinde olan kitap sayısını 4 bin 289 olarak veriyor. Ama okuduğu kitaplar 3 bin 397 kitap. Ama nasıl okumuş? Anıtkabir’de okuduğu kitapları görebilirsiniz. Nasıl bir okuma, sorgulayarak okuma, hep sorgulama, altları çizilmiş, not edilmiş, soru konmuş, ünlem konmuş, farklı bir görüşü varsa onu da yazmış, böyle bir okuma. 57 yıl çok uzun bir süre değil, tabi 7 yaşta okul çağına gelmesi, kalıyor 50 yıl. Yarım asırlık sürede 3 bin 397 kitabın okunması gerçekten mümkün değil yani, normal bir insan için. Atatürk’ün kitap okumasında sınır yok, saatler yok. Her gün okuduğu gibi bazen, geceleri çok yoğun okuyor. Özellikle Cumhurbaşkanlığı döneminde birkaç gün okuduğunu görüyoruz.

ATA_01

En Çok Tarih Okumuş

Atatürk’ün okuduğu kitaplara bakıldığında en çok tarih kitabı okuduğunu belirterek, “Diğer alanları ezerek geçen bir konu var, tarih. Okuduğu tarih kitabı sayısı 862 civarında. Askerlik 261, siyasal bilimler 204, hukuk 181, din 161, dil bilimi 154, ekonomi 144, felsefe- psikoloji 121, sosyal bilimler 81. Tarih kitapları diğerlerini ezerek geçiyor. Bununda nedeni, lisedeki tarih öğretmenidir” dedi.

ATA_11

Okuduğu yazarlarında çok farklı olduğunu belirten Başbuğ, Atatürk’ün tek kaynak okumadığını, farklı bakış açısı olan yerli ve yabancı yazarların kitaplarını okuduğunu da belitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.