Bu Ülkelerde Yurttaşlık, Satılık…

Güney Kıbrıs’ta 2.5 Milyon Euro’luk gayrimenkulle 3 ayda vatandaş olunuyor.

tumblr_lzcqrllcc71qm8fzgo1_500-1

Bir yandan 2008 ekonomik krizi sonrası işlerin istenen hızda ilerlememesi bir yandan siyasi çalkantılar nedeniyle çeşitli ülkelerde yaşanan belirsizlik ve ülke halkının bir kısmının kendisini güvende hissetmemesiyle gündeme gelen ‘hayatını başka bir ülkenin yurttaşı olarak geçirmek’ düşüncesi ‘satılık yurttaşlık pazarı’nı genişletmişe benziyor.

what-do-the-colors-of-the-greek-flag-mean_b9a73276-8012-42e3-8e2f-dd35ac938030

Yurttaşlık satılık olmamalı

Bu pazarda, en dikkat çekici unsur ekonomik sıkıntı içindeki ülkelerin ağırlıkta olması…

Zira kısa bir süre önce Antigua ve Barbuda, Grenada, Malta, Hollanda ve İspanya, zenginler için yatırım yoluyla doğ-rudan ya da dolaylı vatandaşlık veren programlar açıkladı. “Yurttaşlık satılık olmamalı” fikirleri sık sık gündeme gelse de halihazırda pek çok ülke, ikamet şartı aramadan yatırım yapanlara doğrudan vatandaşlık veriyor.

En Kolayı “Komşunun”ki…

Folk dance at the easter games, Folklore, Kissonerga, near Paphos, South Cyprus, Cyprus

En kolay yurttaşlığın hemen yanı başımızdaki “komşu”da olduğu gö- rülüyor. 250 bin Avro’luk bir gayrimenkul alımı ile 7-8 yıl oturma izni veren ülke, daha sonra da yurttaşalık hakkı vermenin kapılarını aralıyor. Paraguay ve Bulgaristan da uygun ülkelerden.

Gayrimenkul alarak, yatırım yaparak ya da bağışta bulunarak kısaca parayla yurttaşlık veren ülkeler ve koşulları özetle şöyle:

Güney Kıbrıs:

2.5 milyon Avro’luk gayrımenkul yatırımı karşılığında 3 ayda vatandaşlık veriyor. Avrupa Birliği vatandaş- lığı, dolayısıyla tüm Avrupa Birliği ülkelerinde oturma ve çalışma izni buna dahil.

Macaristan:

En az beş yıllık yapılacak 300 bin Avro’luk yatırım ve 60 bin Avro’luk işlem ücretine tabi olmak suretiyle kişinin eşi ve 18 yaşını doldurmamış çocukları için oturma ve çalışma izni, 8 yıl sonunda da vatandaşlık hakkı veriyor.

Paraguay:

Oturma izni almanın fiyatı 5000 dolar. 5 yıl içinde vatandaşlık için başvurulabiliyor. Paraguay vatandaşlarından Avrupa Birliği’ne turistik ziyaret için vize istemiyor.

Bulgaristan:

Yaklaşık 512 bin Avro yatırım ya da 300 bin Avru’luk gayrimenkul alımı karşılığında oturma izni, 2 yıl içinde de devlet bonolarına yatırım yaparak vatandaşlık hakkını veriyor.

Portekiz:

500 bin Avro’luk gayrimenkul satın alımı ile oturma izni, onu takip eden 5 yıl sonunda vatandaşlık hakkı veriyor.

Karayipler:

Küçük bir İngiliz Milletler Birliği ada ülkesi olan St. Lucia, 250 bin dolarlık bir bağış ya da 550 bin dolarlık yatırım karşılığında 2-3 ay içerisinde oturma izni ve vatandaşlık veriyor.

Malta:

Avrupa Birliği’ne tam üye olan Malta, devlet geliştirme fonuna 650 bin Avro’luk bir bağış, üzerine 150 bin Avro’luk yatırım, artı 350 bin Avro’luk gayrimenkul satın alı- mı karşılığında oturma izni ve başvuru tarihinden önceki 12 ayı Malta’da geçirmiş olmak kaydı ile vatandaşlık veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.