2000 Yıllık Tapınak, ‘Kafaya Düşüyor’ Diye Yıkıldı!

Milattan Önce 25-20 yıllarında yaptırıldığı bilinen Augustus Tapınağı’nın hemen yanında yer alan tarihi duvar ve sütunlar “İnsanların kafasına düşüyor” denilerek yıkıldı.

Dozerler gece saatlerinde alana girdi, çalışma gün boyunca devam etti. Tarihi eserler iş makineleriyle alandan çıkarıldı. Ankara Kalesi’nin de devamı olan surların yıkılmasına vatandaş tepki gösterdi.

cami-4

“Sütunlar insanların kafasına düşüyor” Diye…

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşlara “İznimiz var” açıklaması yaptı. Gerekçe olarak “Sütunlar, duvarlar insanların kafasına düşüyor, tehlike yaratıyor onun için yıkıyoruz” denildi. Belediye, yıkımın kontrollü bir şekilde yapıldığını savunarak, surların da ileride aslına uygun şekilde restore edileceğini belirtti.

cami-3

Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes…

Romalılar M. Ö. 1. Yüzyılın sonlarına doğru Galatya’yı eyalet haline getirip Ankara’yı başkent yaptıktan sonra, bir takım imar faaliyetlerine giriştiler ve şehrin büyüyüp gelişmesini sağladılar. Augustus Tapınağı bu dönemde yapıldı.

cami-2-1

Tapınakla imparator kültürünün Ankara’ya getirilmesi bu kente verilen önemin bir belgesi olarak kabul ediliyor. Roma Döneminin önemli yapıtlarından biri olan tapınağın, son Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından Augustus’a bağımlılık nişanesi ve Galatya Eyaletinin Roma’ya katılmasını kutlamak amacıyla M. Ö. 25 yılından sonra yapılmış olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.