Elastik 2. Cildiniz Giyilmeye Hazır!

Silikon deri uygulandığı yüzeyin hem nemli kalmasını sağlıyor hem de deriyi bir arada tutarak kırışıklıkların görülmesini engelliyor. Robert Langer önderliğindeki bir grup MIT kimya mühendisi, giyilebilir ikinci bir deri geliştirdi.

9355067_mit-researchers-create-a-second-skin-that_e2cb8f92_m

Nefes alabilen silikon tabanlı deri insan gözüyle fark edilemeyecek kadar ince. XPL adı verilen çapraz bağlı polimer tabaka, dayanıklı ve elastik olmasının yanı sıra, uyguladığı baskıyla deriyi bir arada tutuyor ve kırışıklıkların görünmemesini sağlıyor.

9340080_mits-invisible-second-skin-can-hide-aging_9b0c9fdc_m

XPL deriye iki aşamada uygulanıyor. Öncelikle polisiloksan adlı materyal (şeffaf silikon plastik) cilde oldukça ince bir tabaka halinde sürülüyor. Bu tabaka daha sonra ikinci materyal olan platin katalizör ile sertleştiriliyor. Böylece polisiloksan sıkılaşarak cildin düz bir görüntüye sahip olmasını sağlıyor. Sadece 70 mikrometre kalınlığındaki XPL tabakası bir kağıt banknotun yarısı kadar kalın.

XPL’i istediğiniz zaman çıkarabiliyorsunuz. Ama çıkarırken sanki bir gün önce güneşte çok yanmışsınız da deriniz soyuluyormuş gibi bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Yine de bu sizi yanıltmasın çünkü XPL normal deriniz kadar dayanıklı bir madde. Kolay bir şekilde zarar görmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.