Türk göbeğine yeni standart

Türk erişkin nüfusunun göbek yani bel çevresi kriteri yeniden belirlendi. Buna göre, bel çevresi kadınlarda 80, erkeklerde 90 santimetre. Alarm zili kadınlarda 90, erkeklerde 100 santimetrede çalacak.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi’nde Doç. Dr. Alper Sönmez, “Son Gelişmeler Işığında Türk Erişkin Popülasyonunun Bel Çevresi Kriterleri Ne Olmalıdır?” konulu sunum yaptı. Sönmez, çalışmanın toplumumuza özgü ölçütleri belirlemek ve riskleri hesaplayabilmek için gerekli olduğunu söyledi. Araştırmada, Türkiye’nin 7 bölgesinden 24 ilde, 4 bin 39 yetişkinin kan basıncı, boy, ağırlık, beden kitle indeksi ve bel çevreleri ölçüldü.

RİSKLERİMİZ ERKEN BAŞLIYOR

Kan şekeri, böbrek fonksiyonları ve lipid düzeylerine bakıldı. Elde edilen verilerle Türkiye’de risklerin, yurtdışından alınan standartlardan daha erken başladığı fark edildi. Araştırmaya göre, beden kitle indeksi 25’i geçtiğinde risk de artmış oluyor. İlk müdahelenin burada olması gerekiyor. Avrupalıların kabul ettiği göbek çevresi sınırları kadınlar için 80 cm, erkekler için 94 cm. Türklerde sözkonusu risk kadınlarda aynı, erkeklerde 90 cm’de başlıyor. İkinci müdahale düzeyi ise beden kitle indeksinin 30’u geçtiği yani riskin çok artığı kişiler. Yine Avrupalılar bunun için kadınlarda 88 cm ve erkeklerde 102 cm değerlerini kullanıyor. Türkiye için önerilen yeni değerse kadınlarda 90 cm, erkeklerde 100 cm. Yeni değerlerin bize özgü ve akılda kalıcı olduğunu belirten Doç. Dr. Sönmez, “Yeni değerlerimizle kilolu, obez kategorisine girenlerin sayısı artıyor” dedi.

 

24709347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.