Deli Deli, Dersleri Hunili!..

Mersin’de iletişim fakültesi öğrencileri, toplumsal protesto için günlük sınıf derslerine huni takarak girdi.

unilogotr

 

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, akademi üzerindeki baskıları, laiklik ve bilimsellikten uzaklaşılması ve kadına yönelik şiddete kadar toplumsal sorunlara dikkat çekmek için farklı bir eyleme imza attı.

4-size-lot-different-needs-plastic-font-b-funnel-b-font-water-perfume-liquid-essential-oil
Modern toplumdaki aşırı organizasyon, düzenli yaşam, yoğun rekabet ve stres, deli yanımızı daha fazla ortaya çıkarıyor. Gazla dolu bir kabı kapatmak gibi. Kapatmaya çalıştıkça da basınç artıyor. Delilik gerçekle ilişki kurmanın farklı bir şeklidir. Kendine has bir dili vardır.

 

Kafayı Yedik, Kafayı…

Cengiz Bozkurt’un; ‘Leyla ile Mecnun’ TV Dizisinde canlandırdığı popüler karakter ‘Erdal Bakkal’a özenen üniversiteli gençler, “Aklın hükmüne son veriyoruz” diyerek, gün boyunca tüm derslere kafalarında hunilerle girdi.

il_fullxfull-312970007
Huni ve delilik arasında kurulan ilişkide; kara safra anlamına gelen melankoli sıvısının çıkarılma teorisinin rolü bulunur. Antik kaynaklarda iskeletlerin kafatasında delme-kesme tekniği ile yapılmış cerrahi müdahalelerden bahsedilir. Baş deliği ameliyatıyla cerrahi müdahale yapılmış kafatasları kalıntıları duruma uzaktan da olsa açıklık getiriyor.

 

Biz De Deli Olduğumuzu Düşünüyoruz!

Hunili öğrencilerden (Gazetecilik Bölümü 3. sınıf)  Mustafa Taze:

Biz bu etkinliği Erdal Bakkal’dan esinlenerek yapıyoruz. Bu bir delirme noktasını gösteriyor. Delirme ne alaka diyeceksiniz. Kadına tecavüz eden kişinin deli raporu olduğunu, psikolojik tedavi aldığını iddia ederek tutuklanma sürecinden kurtulduğu bir ülkede yaşıyoruz. Biz de deli olduğumuzu düşünüyoruz ve Erdal Bakkal’dan aldığımız huniyi takıp bu şekilde bir duyarlılık oluşturmayı amaçlıyoruz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.