Facebook Daha Uzun Yaşatıyor!

Güncel teknolojileri benimseyen hatta bizatihi hayata geçiren yaşlı insanların sayısı her geçen gün çoğalıyor. ABD – Kaliforniya’da gerçekleştirilen 12 milyon Facebook kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına bakılırsa Facebook’çular daha uzun yaşıyor…

o-old-people-smiling-facebook

Bilim insanları uzun zamandır sosyal bağları güçlü olan insanların daha uzun yaşadı konusunda hemfikir. Fakat geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve Kaliforniya San Diego Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu sosyal bağlara Facebook kullanımı da dahil.

old-people

Kaliforniya’daki 12 milyon Facebook kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcı. Üniversitenin Facebook ve Kaliforniya Kamu Sağlığı Departmanı verilerinden faydalanarak yaptığı çalışmaya göre Facebook kullanan insanlar diğerlerinden yaklaşık yüzde 12 daha uzun yaşıyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar bu iki durumun birbirine neden sonuç ilişkisi içerisinde bağlı olmadığını belirtti. Sadece Facebook’u sağlıklı bir şekilde kullanan insanların değerlendirmeye alındığı açıklandı. Uzmanların ‘Facebook’u sağlıklı kullanmak’tan kasıtları ise Facebook’ta çok zaman geçirmekten ziyade Facebook’u kendi sosyal hayatları için bir tamamlayıcı olarak kullanmak.

Araştırmanın başındaki isim William Hobbs “Online aktivite, abartılmadığı ve sosyal hayata tamamlayıcı olduğunda internet üzerinden insanlarla etkileşime girmek gayet sağlıklı gözüküyor. Fakat sosyal paylaşım sitelerinde gereğinden çok daha fazla zaman geçirmenin de olumsuz etkileri var.” diyerek Facebook ve diğer sosyal ağlarda geçirilen zamanın iyi ayarlanması gerektiğini belirtiyor.

ndk1nta5ndkxmjq_o_is-woman-105-the-oldest-facebook-user

Araştırmada Facebook kullanıcıların siteyi son 6 aylık kullanım süreleri, arkadaş sayıları, fotoğraf sayıları, durum güncellemeleri ve gönderdikleri mesajlar incelendi. Ayrıca Facebook üzerinden gelen arkadaşlık isteklerini daha fazla kabul eden kullanıcıların da daha uzun yaşadıkları tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.