555 Gün ‘Kalpsiz’ yaşadı!

25 yaşındaki Stan Larkin için, 17 aydan fazla süre yapay kalbe bağlı olarak yaşadıktan sonra organ bulunabildi. Larkin ve abisine gençken yavaş yavaş kalp yetmezliğine sebep olan genetik kardiyomiyopati teşhisi konuldu. Aralık 2014’te Larkin’in kalbi çıkarıldı ve Michigan’da kalbin vücuda kan pompalama görevini yerine getirmek için basınçlı hava kullanan 6 kilogram ağırlığında bir makine olan SynCardia Freedom Portable Driver kullanan ilk hasta oldu.

Stan-Larkin-il-ragazzo-con-il-cuore-nello-zaino

Michigan Üniversitesi kalp ameliyatı doçent doktoru Jonathan Haft “İkisiyle yoğun bakım ünitesinde ilk tanıştığımızda çok hastalardı, kalp nakli almalarını istedik ama yeterli zaman olmadığını düşündük.

CIC_game1

Sonunda Larkin’in kalp nakli Mayıs 2016’da gerçekleşti. Duygularını şu sözlerle ifade etti: “Benim için çok duygusal anlardı. Kalp naklim sadece iki hafta önce gerçekleşti ama şu anda bile kalkıp koşuya çıkabilecekmişim gibi hissediyorum. Bana kalbini veren donöre buradan teşekkür etmek istiyorum, ailesi de benimle tanışmak isterse çok mutlu olurum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.