32 milyon Twitter hesabı çalındı!

Aylık 150 milyonu aşkın aktif kullanıcısı bulunan BitTorrent kullanıcılarının da hesapları kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildi.

2DEB07D800000578-0-image-a-1_1465456020157

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in Twitter dahil birçok sosyal medya hesabının hacklenmesinin ardından yine Twitter’da bu kez toplu hacklenme vakası yaşandı.

Rus bir hackerın milyonlarca Twitter hesabını hacklediği ve şifreleri 10 bitcoin (yaklaşık 6,000 dolar) bedelle satışa çıkardığı açıklandı. Ele geçirilen hesabın yaklaşık 32 milyon olduğu ve çoğunluğunun Rusya’da bulunduğu belirtildi. Ayrıca kimlik bilgilerine Twitter’ın sisteminden değil, kötü amaçlı yazılımlarla doğrudan kullanıcılardan ulaşıldığı açıklandı.

Olayda kullanıcıların kolay parola tercih etmesinin de payı büyük. Ele geçirilen hesaplar içinde en çok kullanılan parolalar şu şekilde: “123456, 123456789, Qwerty ya da Password”

Kullanıcıların böyle tahmin edilebilmesi kolay parola tercih etmesi, hackerların da işine geliyor. Bir başka tehlikeli durum ise aynı parolanın birden fazla hesapta kullanılması. Örneğin Facebook, Twitter ve Instagram hesabınızın parolası aynı ise, hackerlar bir parola ile sosyal medya hesaplarınızı ele geçirmiş oluyor.

twitter_falling

BitTorrent de hacklendi

Diğer taraftan ünlü Torrent sitesi BitTorrent’in forum sitesinin de hacklendiği açıklandı. Aylık 150 milyonu aşkın aktif kullanıcısı bulunan Torrent uygulamasının forumuna üye olan 100 binlerce kişinin hesabının kötü niyetli insanların eline geçtiği duyuruldu.

Tüm bu hacklenme olaylarından yola çıkarak sosyal medya hesaplarındaki şifreleri, yeni ve daha güvenli bir şifre ile değiştirmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.