“En güzel Ermeni, ölmüş Ermeni” sloganlı soykırım protestosu

İstanbul Ülkü Ocakları üyesi yaklaşık 200 kişilik grup saat 19.30 sıralarında Gümüşsuyu Caddesi girişinde toplandı.

Ellerinde dövizler, Türk ve Azerbaycan bayrakları bulunan grup, mehter takımı eşliğinde sloganlar atarak yürümeye başladı. Alman Başkonsolosluğu önüne kadar gelen gruptan birkaç kişi ile polisler arasında kısa süreli sözlü tartışma yaşandı.

Ardından, Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım basın açıklaması yaptı. Geniş güvenlik önlemi alan polis, eylem öncesi ve sonrası yaklaşık 2 saat boyunca Gümüşsuyu Caddesi’ni çift taraflı olarak trafiğe kapattı. Açıklamanın ardından bir süre daha mehter marşları söylenmesinden sonra grup olaysız şekilde dağıldı.

Karar “En güzel Ermeni ölmüş Ermeni” sloganıyla protesto edildi

Almanya Parlamentosu’nun 1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen tasarı oy çokluğuyla kabul edilmesi ardından, akşam üstü 19:00 sularında İstanbul Gümüşsuyu’nda bulunan Almanya Konsolosluğu önünde kararı protesto etti. Ermeni soykırımı kararı, coşkulu kalabalık tarafından sloganlarla protesto edildi.

Mehter takımı eşlinde gerçekleşen eylemde öne çıkan; ‘Faşist Almanya, işbirlikçi Avrupa’, ‘Kahrolsun Ermeni diasporası‘ ve ‘Soykırım yalanı, yalan kalacak‘ gibi sloganalar arasında en çok “En güzel Ermeni ölmüş Ermeni” bağırışı dikkat çekti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.