İdrar torbasında 1.5 kg’lık taş varmış

Vietnam’ın güneyinde bulunan Can Tho şehrinde yaşayan 51 yaşındaki bir hasta, karın ağrısı ve düzgün şekilde idrarını yapamama şikayetleriyle doktora başvurdu. Doktora 10 yıldır acı çektiğini anlatan adam, hastaneye gitmekten korktuğu için bu kadar zaman boyunca tedaviye başvurmadığını ifade etti.

İDRAR TORBASINDAN 1.5 KG AĞIRLIĞINDA TAŞ ÇIKARILDI

Yapılan tahliller sonucunda ismi sadece N.V.B. olarak açıklanan adamın idrar torbasında büyük bir kitle olduğu tespit edildi. Ameliyata alınan adamın mesanesinden 15 santim çapında, 1.5 kilogram ağırlığında taş çıkarıldı. Tıpta ‘mesane taşı’ olarak adlandırılan bu rahatsızlık, düzgün bir şekilde idrar yapılamayınca mesanede kalan idrarın içindeki mineraller katılaşarak taşlaşıyor.

KAYITLARA GEÇEN EN BÜYÜK MESANE TAŞLARINDAN BİRİ

Mesane taşları genellikle prostat bezlerinin aşırı büyüdüğü kişilerde, idrarın akışı engellemesi sonucu mesanede kalan artıkların katılaşması sonucu görülüyor. Lakin Vietnamlı hastada görülen mesane taşı şu ana kadar kayda geçenler arasında en büyüklerden biri olarak kabul ediliyor. Üroloji cerrahı Dr. Le Phuoc, yapılan ameliyatın başarılı geçtiğini, Loc N.V.B. kod isimli hastanın iyileşme sürecinde olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.