98 yaşında politikaya atıldı

İsveç’in Nässjö ilinde yaşayan Lennart İsraelsson insanların düşlerini gerçekleştirebilmek için hiç bir zaman geç kalmadıklarının yaşayan kanıtı. Şubat ayında 98 yaşına giren İsraelsson, “Artık politika yapmanın zamanı geldi” diyerek Eylül ayında yapılacak olan yerel seçimlerde belediye meclis üyeliğine aday oldu.

İsraelsson köylü partisi olarak kurulan ve oylarının çoğunluğunu halen kırsal kesimlerden alan Center (Merkez) Partisi’nden aday olmasını bir çiftlikte doğmasına ve 1930’lu yıllarda çiftliklerinde çalışmasına bağlıyor.

Nässjö’de bir zamanlar oldukça güçlü olan ve 1970’li yıllarda 16 belediye meclis üyeliğine sahip olan Merkez Partisi’nin sandalye sayısı 2000’li yıllardan beri 5’e düşmüş durumda. İsraelsson seçim listesinde 7. sırada bulunmasına rağmen seçileceğinden emin. Seçilebilmek için kampanya yürütüyor ve Nässjölülerden oylarını kullanırlarken kendi adını işaretlemelerini istiyor.

Seçildiği takdirde hangi sorunlara öncelik vereceği sorumuzu “Ben köyde doğdum ve büyüdüm. 1930’lu yıllarda zenginlerin çiftliklerinde tutma olarak çalıştım. Tarım insanlar için en büyük beslenme alanı. Ama artık tarıma ve köylülerin sorunlarına önem verilmiyor. Ben tarım ve çiftçilere daha fazla kaynak aktarılması için aday oldum” diyerek cevaplıyor.

HİÇ BİR ZAMAN İÇKİ VE SİGARA KULLANMADIM

Politikaya atılmak için 98 yaşın fazla sayılamayacağını, dinç ve sağlıklı olduğunu, gözlük kullanmadan gazete okuduğunu söyleyen İsraelsson, “Hiç bir zaman içki ve sigara kullanmadım. Bazıları bunların yaşamda önemli olduğunu söylüyor ama ben onlarsız yapmayı başardım. Onun yerine dans ettim ve bilmece çözdüm. Halen de yapıyorum. Çok şey yaşadım ve bunların çoğunluğu hoş şeylerdi. En kötü şey eşimi yitirmemdi ama insan yaşamını sürdürmek zorunda” diyor. Her gün en az bir saat yürüyüş yaptığını ve haftada bir kez dans ettiğini söylüyor.

Çiftliklerde tutma olarak çalıştıktan sonra 1940’lı yıllarda Devlet Demir Yolları’nda (SJ) makasçı olarak işe başlayan İsraelsson, işçi olarak çalıştığı yıllarda işçilerde görülmeyen bir girişimde bulunmuş. 600 kronuyla Sandvik adlı şirketten 5 hisse senedi satın almış.

Hisse senetleri değer kazanan İsraelsson bir anda milyoner olmuş. Yoksullara, eğitim görüp de para sıkıntısı çekenlere yardımcı olmak amacıyla 4 ayrı vakıf kuran İsraelsson, 90. yaşına girdiğinde 150 milyon kronluk servetinin çoğunluğunu vakıflara bağışlamış.

“Geriye 20-30 milyonum kaldı. O kadar para benim cenaze masrafların için yeter” diyen İsraelsson, Türkiye’deki son gelişmelerle ilgili ne düşündüğü sorumuzu “Türkiye’ye hiç gitmedim ama orada insan hakları ihlalleri yaşandığını biliyorum” diyerek cevaplıyor.

46fafe36-40a1-4a97-8538-ab0001842a6a
Lennart İsraelsson

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.