nükleer santral dibine beş yıldızlı tatil köyü!

Mersin’de nükleer santralin yanına 5 yıldızlı tatil köyü yapılıyor!

Mersin’in Gülnar ilçesinde nükleer santralin yapılacağı Yanışlı Koyu’na 5 yıldızlı 600 yataklı birinci sınıf tatil köyü yapılıyor. Ramazan Bayramı ile birlikte hizmete girecek tatil köyü tamamlandığında 20 milyon liraya mal olacak. Tatil köyünü yaptıran Ulu İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Rıza Ulu, nükleerle birinci sınıf tatil köyünü yan yana getirdik. İspanya’da benzer projeler var. Bizim hiçbir endişemiz yok. Buranın bir turizm cenneti olacağına inanıyoruz.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Rıza Ulu, tatil köyünün Rusların talebi üzerine inşa edildiğini fakat Rusların ortaklığının söz konusu olmadığını belirterek, “Tamamen Ulu İnşaat’ın kendi projesi. Buraya 20 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Rus ortaklığımız yok ama Rusların böyle bir yere ihtiyacı olduğuna yönelik talepleri var. Nükleer santrali kuracak olan Akkuyu NGS, burada konaklamak üzere büyük bir boşluk olduğunu, böyle bir tesise ihtiyaçları olduğunu bize bildirdi. Bizde araştırdık ve yapmaya karar verdik. Buranın müşterisinin yüzde 25’ini Ruslar oluşturacak. Yani nükleer santralde çalışan personel ve aileleri kalacak. Bunun yanı sıra ilk yıllarda müşterimizin yüzde 75’ini Türkler de oluşturacak.Önümüzdeki yıllarda ise yüzde 50 yabancı, yüzde 50 Türk müşteri şeklinde özellikle iç piyasaya hitap edeceğiz. Mesela Ankara, Adana Mersin, Eskişehir yani iç Anadolu’ya hitap edeceğiz. Devamındaki yıllarda ise Avrupa’ya hitap etmeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.

BURASI BİZİM MEMLEKETİMİZ VE MEMLEKETİMİZE YATIRIM YAPMAK İSTEDİK

Tatil köyünü yaptıkları yerin yıllar önce Bakanlar Kurulu kararıyla turizm alanı ilan edildiğini, o dönemde de nükleer santral planlamasının var olduğunu belirten Ahmet Rıza Ulu, “Gülnar bizim memleketimiz. Bizim yıllardan beri duamız memleketimize yatırım yapmaktı işin asıl özü buradan geliyor, memleketimize yatırım yapabilmek için çalıştık ve burayı bir fırsat olarak kabul ettik. İnşallah bu yönde turizmcileri öncülük yaparız. Buranın kalkınmasında öncülük yaparız. Araştırdık. İspanya’da nükleer santralle, turistik tesisler yan yana. Bizim burada iki tane plajımız var. Biz bir tarafına Konyaaltı, bir tarafına Lara Plajı diyoruz Antalya’dan hiçbir eksiğimiz yok fazlamız var. Bu nedenle iş tecrübelerimizi buraya aktararak buranın gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ulu İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Ulu ise, otelin hizmete açılması için eksiklerin giderilmesi konusunda yetkililerden destek beklediklerini, otele ulaşımı sağlayacak yolların yapılmasını istediklerini söyledi. Ulu, 7 aylık bir inşaatın ardından tatil köyünü hizmete sokacaklarını belirterek şöyle konuştu: “Otelimizde hiçbir eksik yok. Buraya gelen kişiler tatili tam anlamıyla yaşayacaklar.

Toplantı salonları, amfi tiyatrosu, yemek salonu, güzellik salonları, alışveriş merkezi ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir tatil köyü olacak. Bura ayrıca yayla turizmi, su sporları, animasyonlar, dans gösteriler, kuş cenneti gezisi, rafting ve tarihi ve doğa gezileri düzenleyerek yerli turizme de katkı sunacağız.”

ÇEVREDEKİ TATİLCİLERDE DESTEK VERİYOR

Gülnar sakinleri ise Antalya’dan Gazipaşa’ya kadar olan kısmın turizme açık olduğunu ifade ederek, tesisin ilçenin turizm açısından gelişmesine katkıda bulunacağına inandıklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.