Van kahvaltısı, Guinness Rekorlar Kitabı’nda

Kahvaltısıyla meşhur Van, ‘Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası rekorunu’ 51 bin 793 kişiyle kırdı. 2011 yılından beri rekor kırılmadığını belirten Guinness Van Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici, “Bu rekor 18 bin 941 kişiyle Amerika’ya aitti. Amerika için üzülüyorum, çünkü Van’a ‘hayırlı uğurlu’ olsun. Yeni bir dünya rekoru. Van 51 bin 793 kişi ile rekoru kırdı.” dedi.

Van Ticaret Ve Sanayi Odası (Van TSO) öncülüğünde Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı başta olmak üzere birçok kurum, sivil toplum kuruluşunun destek verdiği ‘Dünyanın En Kalabalık Van Kahvaltısı’ rekor denemesi için vatandaşlar saat 07.00 sıralarında turnikelerden geçerek tek tek alana alındı. Van Kalesi’nin yanındaki Atatürk Kültür Parkı’nda saat 09.00’dan itibaren başlayan rekor denemesi için Guinness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici tarafından tutanaklar tutularak kayıtlar alındı. Vatandaşlar, 25 bin sandalye ve 6 bin masanın yerleştirildiği alana sığmayınca, evlerden getirilen malzemelerle yer sofraları kuruldu.

Yöresel kıyafetli kadın ve erkeklerin renkli görüntüler oluşturduğu alanda kurulan 60 çay, 20 kahvaltı paketi, 10 sıcak ikram dağıtım istasyonundan 18 çeşit kahvaltılıklarını alan vatandaşlar, ‘aynı anda kahvaltı yapma’ rekorunun kırılacağı saati beklemeye başladı. Rekor denemesi için yaklaşık bin kişinin görevlendirildiği alanda, gönüllüler tarafından hazırlanan 35 bin kahvaltı paketi vatandaşlara dağıtıldı.

Kahvaltı programına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik ile birlikte katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, emeği geçenlere teşekkür ederek, “Van, Doğu Anadolu’nun yükselen yıldızıdır. Kalkınma odağıdır. Van’ın çok güzel değerleri var. Biz bu değerleri barış ve huzur ortamında halkımızın refahına dönüştürmek istiyoruz. Van kahvaltısını artık tüm dünya bilecek, bütün dünyayı artık Van’da misafir etmek istiyoruz. Etnik yapısı ne olursa olsun, mezhebi, dini ne olursa olsun, siyasi görüşü ne olursa olsun, herkes birlikte Van’a sahip çıkıyor. Tekrar hayırlı olsun” diye konuştu.

Guinness

Muğla’dan Van’a gelerek rekorun kırılmasına destek verdiğini anlatan Süheyla Gökşehir, “Kahvaltı rekorunun kırılacağını duyduğumda çok mutlu oldum. Ben de destek vermek istediğim için alana geldim. Çok güzel bir etkinlik. İnşallah rekor kırılacak ve ABD’nin elinde bulunan bu unvanı Van’a getireceğiz. Vanlılar da etkinliğe çok önem vermiş.” ifadelerini kullandı.

Kahvaltının ardından kürsüye çıkan Guinness Van Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici, bu alanda 2011 yılından beri rekor kırılmadığını belirterek, “Bu rekor 18 bin 941 kişiyle Amerika’ya aitti. Amerika için üzülüyorum, çünkü Van’a hayırlı Uğurlu olsun. Yeni bir dünya rekoru. Van 51 bin 793 kişi ile rekoru kırdı.” dedi.

Rekorun ardından Anka Kültür Sanat Merkezi’ne bağlı 30 kişilik “Dillerin Çığlığı” isimli koronun Kürtçe, Türkçe, Zazaca, Farsça, İbranice, Azerice, Soranice, Lazca, Arapça, Ermenice şarkılar seslendireceği program kapsamında, halk oyunları gösterileri, ilahi dinletileri gibi etkinlikler de düzenlendi.

bir-lezzet-yolcugu-diyarbakir-kahvaltisi-5108274_5855_o

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.