Somali’de İnsanlar Susuzluktan Ölüyor

1401182626_somali-1

 

Somali halkı, ülkelerinde yıllardır devam eden çatışmaların neden olduğu istikrarsızlık ve kuraklık nedeniyle açlığın ardından son dönemlerde susuzlukla da mücadele ediyor.

3 aydır devam eden su sıkıntısı nedeniyle can kayıpları yaşanıyor

Ülkenin orta kesiminde yer alan Hiran bölgesinin sakinleri, su için kilometrelerce yol katetmek zorunda kalıyor. Kısıtlı imkanlara sahip Hiran ahalisi, suyu eşek arabaları, deve ve buldukları tankerlerden faydalanıyor. Bulabildikleri suyun da çoğu zaman içilmeye elverişli olmadığını anlatan bölge sakinleri, yaklaşık 3 aydır devam eden su sıkıntısı nedeniyle can kayıplarının da yaşandığını belirtiyor. Yerel yetkililer, yardım kuruluşlarının yaşananlara duyarsız kaldığını da ifade ediyor.

Biir Cedid Belde Belediye Başkanı Muhammed Hüseyin Vehliye, Hiran’a bağlı bir çok yerleşim biriminde yaklaşık 3 aydır su sıkıntısı yaşandığını, son dönemlerde en az 5 vatandaşın bu nedenle hayatını kaybettiğini söyledi.

1401182684_somali-2.jpg

Belde sakinlerinin ihtiyaçlarını açık kuyu, havuz ve çukurlara dolan yağmur sularından karşılamaya çalıştığını belirten Vehliye, “Mevsim yağmurları beklenenden az olunca bölgede kuraklık baş gösterdi. Bölge sakinleri kuraklık ve açlıktan ölmemek için Meteban, Mahas gibi kentlerin merkezlerine göç etmeye başladı” dedi.

“Yardım kuruluşlarının duyarsızlığı”

Uluslararası ve yerel yardım kuruluşlarının, bölgede yaşanan drama sessiz kaldığını savunan Belediye Başkanı Vehliye, şunları kaydetti:

“Su ihtiyacının giderilmesi için bölgedeki gençler dışında çalışan kimse yok. Bu konudaki gayretler, yerel çalışmalarla sınırlı kalıyor. Eğer su sıkıntısının giderilmesi için herhangi bir girişimde bulunulmazsa ölümlerin artmasından endişe ediyoruz.”

Belde sakinlerinden Meryeme Abdi ise susuzluk çeken çocuklara su bulabilmek için 15 kilometreden fazla yol katettiğini ve bulduğu suyun da temiz olmadığına dikkati çekerek, “Günlük asli ihtiyaçlarımızı karşılamak için yaşadığımız yerin kilometrelerce uzağındaki beldelere gitmemiz gerekiyor. Susuzluktan en çok da çocuklar ve kadınlar etkileniyor” dedi.

SOMALI'DE BAYRAMDA DA GOC SURUYOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.